Čaj od bijelog sljeza | Povoljno djeluje kod kašlja i hripavca, liječi oboljenja mokraćnih i probavnih organa

Bijeli slijez je trajna biljka sa jakim i razgranjenim mensatim korijenom bijele boje. Listovi su trokrpasti, debeli i s obje strane proviđeni dlakama. Plodovi su slični kao i kod crnog sljeza. Cvate od juna do kraja augusta.






LJEKOVITI DIJELOVI BILJKE


Koristi se korijen (Radix Althaeae), list (Folia Althaeae), cvjetovi (Flores Althaeae). Korijen se sabiru u rano proljeće ili u jesen nakon cvatnje. Korijen se iskopa, očisti od natrulih dijelova, od dijelova stabljike i sitnih korijenčića i opere u vodi.





 Pravilno osušen korijen na prijelom je bijel a prilikom prelamanja se praši. Mnogo je česta upotreba oguljenog korijena. Oguljeni sirovi korijen reže se najčešće u kockice u dužinama o.5 do 1 cm.

LJEKOVITE I DJELOTVORNE TVARI
sluz, skrob, šećer, pektin, tanin, masno ulje, asparagin, mineralne soli, tvar slična lecitinu, isparljiva mirisna tvar, jabučna kiselina i bogat sadržaj fosfora.

LJEKOVITO DJELOVANJE
-Vrlo povoljno djeluje kod kašlja, hripavca, bronhitisa, i plućnog katara,
-Dobar kod mnogih oboljenja mokraćnih i probavnih organa,
-S uspijehom liječi katar mjehura, bolno mokrenje ili nesposobnost zadržavanja mokraće i razni lakši slučajevi spolnih bolesti,
-Kod žena redovnim uzimanjem liječi upalu maternice i bijeli cvijet.

PRIPREMA ČAJA OD BIJELOG SLJEZA
Korijen bijelog sljeza treba staviti na močenje kroz 8 sati u hladnu vodu, nakon toga procijediti i tek onda lagano ugrijati: uzimaju se 3 čajne kašikice za 1 šoljicu. To isto vrijedi za listove, cvjetove i sjeme koje se dodaje sitno izrezanom korijenu.
Noviji Stariji

Obrazac za kontakt